Awarie urządzeń biurowych zdarzają się dość powszechnie, a wadliwie działająca drukarka może bardzo utrudnić pracę. Na szczęście problemy z tym urządzeniem można najczęściej szybko rozwiązać po rozpoznaniu powodu usterki. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii drukarki?

Drukarka jest źle podłączona

Jedną z najczęstszych przyczyn wadliwego działania drukarki jest jej nieodpowiednie podłączenie. W przypadku problemu z działaniem urządzenia należy sprawdzić, czy kabel zasilania jest prawidłowo podpięty do drukarki i włożony do prądu. Drukarki przewodowe korzystają z kabli typu USB. Takie złącze musi znaleźć się w doku komputera, z którego pochodzić będą dokumenty do wydruku.

Drukarka nie drukuje z braku papieru

Bywa, że przyczyną niedziałającej drukarki jest zwyczajnie brak papieru. Należy upewnić się, że papier został prawidłowo ułożony w kasecie, a poszczególne kartki nie są pogięte. W wielu modelach należy również samodzielnie wysunąć tacę wyprowadzania papieru, aby drukarka mogła pracować.

Drukarka nie chce drukować przez brak tuszu

Drukarki czasami błędnie pokazują poziom zużycia tuszu lub tonera. W przypadku wystąpienia z działaniem drukarki należy więc samodzielnie skontrolować zawartość kartridży umieszczonych wewnątrz drukarki. Czasami źle dobrane zamienniki do oryginalnych kartridżów z tuszami nie współpracują prawidłowo z urządzeniem, powodując usterkę.

Dlaczego drukarka nie drukuje prawidłowo?

Przyczyna niesprawności w działaniu drukarki może leżeć również w oprogramowaniu komputera. W systemie komputera inna drukarka mogła zostać ustawiona jako domyślna, przez co nawiązanie połączenia pomiędzy urządzeniami jest niemożliwe. Niektóre programy posiadają własne drukarki wirtualne, których obecność także może wpływać na nieprawidłowe ustawienia dotyczące drukarki w komputerze.

Dlaczego drukarka źle drukuje?

Niekiedy zdarza się, że drukarka działa, jednak wydruki nie są czytelne, a urządzenie co jakiś czas się zawiesza. Nie musi to oznaczać, że nadszedł czas, aby wymienić drukarkę na nową. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być niewyczyszczona kolejka drukowania. Pliki do druku są przesyłane z komputera do pamięci podręcznej w drukarce. Jeżeli w dwóch pamięciach znajdują się inne pliki, wtedy drukarka może nie działać prawidłowo. Ten problem pozwoli rozwiązać reset urządzenia.

Dokumenty nie drukują się poprawnie

Rozciągnięte lub ucięte wydruki to w większości przypadków kwestia nieprawidłowych ustawień drukowania na komputerze. Parametry takie jak orientacja wydruku oraz dopasowanie pliku do podanego rozmiaru strony są odpowiedzialne za poprawny wygląd gotowego wydruku.

Write your comment Here