Jeszcze kilka lat temu mówiono, że drukarka 3D to urządzenie, które odmieni przyszłość ludzkości. Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że owa enigmatyczna przyszłość ma miejsce obecnie. Współczesne drukarki 3D mogą stworzyć przedmioty rewolucjonizujące nasze codzienne życie. Przykładem może być dom z drukarki.

Niemożliwe staje się możliwe

Trój wymiarowe urządzenia drukujące to technologia, która odmieni naszą przyszłość. Ze względu na rosnący postęp technologiczny koszt wydruku przedmiotów za pomocą wspomnianej drukarki staje się coraz niższy. Równocześnie mamy możliwość wytwarzania z jej pomocą coraz większej ilości przedmiotów. Jednym z najciekawszych przykładów jest dom.

Chociaż może się to wydawać niewiarygodne, to polskie przedsiębiorstwo opracowało technologię umożliwiającą druk wielkoformatowych obiektów w betonie. Równocześnie jest to jedno z pierwszych i najlepiej dopracowanych urządzeń tego typu na świecie. Przed unowocześnieniem drukarka wytwarzała różnego rodzaju elementy codziennego użytku, jak:

  • ławki,
  • grille,
  • krzesła,
  • stoły.

Dom z drukarki pod Warszawą

Stworzony przez inżynierów z firmy ReBuild betonowy dom z drukarki posiada zaledwie 7m2, aczkolwiek jest to jeden z pierwszych tego typu domów na świece, a stworzone urządzenie do trójwymiarowego wydruku będzie stale doskonalone pod kontem wytwarzania mieszkań.
Powstanie tego unikatowego obiektu, który możemy zobaczyć w siedzibie firmy w Otrębusach pod Warszawą wymagało zużycia 7 ton betonu i trwało zaledwie 13 godzin.

Aktualnie inżynierowie pracują nad unowocześnieniem procesu technologicznego, co w rezultacie ma pozwolić na druk domów, których koszt byłby o połowę niższy, aniżeli ma to miejsce w przypadku budownictwa tradycyjnego. Ze względu na unikatowość swojego projektu przedsiębiorstwo jest w trackie opatentowania kilku ze swoich kluczowych technologii. W najbliższych latach przedsiębiorstwo planuje być pierwszym na świecie, które opracuje technologię układania zbrojenia oraz budowy szalunków

Write your comment Here