Na przestrzeni lat producenci oferowali klientom różne typy drukarek. Poszczególne rodzaje drukarek różnią się od siebie ze względu technologię druku, czyli ze względu na sposób, w jaki druk powstaje. Obecnie w sklepach nabyć można dwa podstawowe rodzaje tego urządzenia. Posiadają nieco odmienne cechy i inne koszta eksploatacyjne, aczkolwiek obydwa z nich nadają się do użytku domowego.

Drukarki atramentowe i drukarki laserowe

Dwa wspomniane rodzaje drukarek to modele atramentowe oraz modele laserowe. Większość konsumentów jest przyzwyczajona do drukarek atramentowych oraz związanej z nimi terminologią. Biorąc pod uwagę, że drukarka laserowa działa na innej zasadzie wiążą się z nią inne pojęcia. Z tego względu, jeżeli nie interesowaliśmy się nowościami na rynku drukarek obecnie możemy mieć nieco większy problem z prawidłowym rozumieniem poszczególnych słów.

Pierwszą rzeczą, z której należy sobie zdać sprawę jest fakt, że modele atramentowe drukują z pomocą specjalnego atramentu (jak sama nazwa wskazuje). Z kolei w przypadku modeli laserowych wykorzystywany jest specjalny proszek do drukarki. Wykorzystywany w modelach laserowych proszek nazywamy tonerem. Ten z kolei umiejscowiony jest w kartridżu, który jest niczym innym jak wkładem do drukarki laserowej.

Proszek w drukarkach

Upraszczając wkład = kartridż z kolei zawartość kartridża to toner, a toner to najczęściej proszek do drukarki. Przedstawiony powyżej schemat dotyczy jedynie drukarek laserowych!. Czym jest proszek do drukarki? Jest to specyficzna substancja chemiczna w postaci ekstremalnie drobnego oraz sypkiego proszku. Charakteryzuje się on specyficznymi właściwościami fizycznymi.

Konkretnie rzecz ujmując podatnością na ładunki elektrostatyczne. Drugą cechą charakterystyczną jest podatność na ciepło, która umożliwia proszkowi wtopić się w papier, dzięki czemu powstaje druk z modeli laserowych. Nie zagłębiając się w szczegóły proszek, czyli toner. Zawartość kartridża służy tak, jak atrament w klasycznych modelach atramentowych.

Write your comment Here